6 Şubat Depremi Büyük Bir Yıkım Meydana Getirdi


Kahramanmaraş Saadet Partisi İl Kadın Kolları, 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremin yıldönümü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.

İl Başkanı Oya Bereket 6 Şubat depreminin büyük bir yıkım meydana getirdiğini, binlerce vatandaşın hayatını kaybettiğini, kelimelerle ifade edilemeyecek şekilde maddi ve manevi zarar oluştuğunu söyledi.

Deprem öncesi hazırlık sürecinin iyi yönetilemediğini ifade eden Oya Bereket; “Deprem sonrası süreçte maalesef iyi yönetilememiştir. Deprem öncesi ciddiyetsizlik, deprem anındaki acziyet ve sonrasında koordinasyon konusundaki beceriksizlik maddi ve manevi kayıplarımızı kat be kat arttırmıştır.

Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen elle tutulur adımlar atılamamıştır. Saadet Partisi olarak vatandaşlarımızla sürekli irtibat halindeyiz. Durumlarını yakından takip ediyoruz. Televizyonda milyarlarca lira toplanmasına rağmen insanlarımız hala orada sefalet içinde yaşıyor” dedi.

Bu felakete sebep olan en önemli sorumlulardan birinin de belediyeler olduğunu söyleyen Oya Bereket; “Bir binanın uzun yıllar ayakta kalmasını, hasar görmemesini ve ayıplı olmamasını sağlamak müteahhitin görevidir. Ancak bazı prosedürlerle bunu denetlemek belediyelerin işidir. İnsan hayatı bu kadar önemsiz olmamalı. Dün belediyelerce denetimlerde göz yumduğu şeylerin bedelini; bugün insanımız canıyla, sevdiklerini kaybederek ödüyor. Bu yüzden belediyelere çok iş düşüyor.

Saadet Partisi olarak belediyecilik anlayışının diğerlerinden farklı olduğunu söyleyen Bereket; “Yatay, dengeli, ölçülü, insani şehirler inşa edilerek insan odaklı ve ihtiyaca göre çözümler üretilecektir. Şehirler, kültürel kimliğimize, ahlaki ve manevi değerlerimize uygun şekilde imar ve deprem planları yapılacaktır. Doğal ve tarihi doku bozulmayacaktır. Çarpık yapılaşmaya izin verilmeyecek ve kentsel dönüşümler amacına uygun yapılacaktır. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu