Ankara Büyükşehir, Atıl Hale Gelen Göleti Kullanıma Kazandırdı


Ankara Büyükşehir, Atıl Hale Gelen Göleti Kullanıma Kazandırdı

ANKARA – BHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kırsal mahallelerdeki büyükbaş ve küçükbaş hayvanların su
ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla su içme göletlerini yaygınlaştırmaya devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Kalecik ilçesi Satılar Mahallesi yakınlarından bulunan hayvan su içme göletini tekrar kullanıma kazandırdı. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tarımsal Yapılar ve Sulama Şube Müdürlüğü ile Fen İşleri Daire Başkalığı ortaklığında 10 yıl önce manda yetiştiriciliği için yapılan ancak bakımsızlıktan kullanılmaz hâle gelen hayvan içme suyu göleti 1 haftalık çalışma ile genişletip temizlenerek kullanılabilir hâle getirildi.

Yapılan çalışma ile gölet 110 metre uzunluğuna, 50 metre genişliğine ve 2,5 metre derinliğine getirilerek yaklaşık 8 bin metreküp su hacmine sahip olması sağlandı. Aynı zamanda 3 bin küçükbaş ve 3 bin büyükbaş hayvanın yanı sıra göçmen kuşların geçiş güzergâhında bulunmasından dolayı yaban hayvanlarının da su içme ihtiyacı karşılanmış oldu.

Çiftçilerin Talepleri Alındı

Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün de Satılar Mahallesi’ndeki çiftçilerle bir
araya geldi. Köy Konağı’nda gerçekleşen toplantıya 50 çiftçi katıldı. Çiftçiler, bölgenin sorun ve
ihtiyaçlarına yönelik taleplerini iletti. Paylaşılan talepler, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı personeli tarafından çözüme kavuşturulmak üzere tek tek not alındı.

“Su Kaynağını Tekrar Getirmiş Olduk”

Toplantıda Satılar Mahallesi sakinlerinin sorularını tek tek dinleyerek açıklamalarda bulunan Ahmet Mekin Tüzün, “Burada yaptığımız çeşitli uygulamalarımız var. Bir tanesihayvan içme su göleti. 8 bin metreküplük bir gölet yaptık buraya. Daha önceden küçük bir gölet varmış fakat sazlık alan olması nedeniyle kullanılamıyormuş. İş makinelerini sokarak tamamen temizledik. Aynı zamanda burada hayvancılık iyi olduğu için yeteri kadar suyun sağlanabilmesi için de göleti büyüttük. Su kaynağını tekrar getirdik. Dolu savak yapımızı yaptık. Burada güzel bir hayvan içme suyu göleti oluşturduk. Aynı zamanda bu bölgede bir
sulama var; pancar ve mısır tarlaları için…Ayrıca sulama şebekesini de temizleyerek daha fazla alanın sulanmasını sağlamış olduk” dedi.

Toplantıda; çiftçilere yönelik ücretsiz yem ve toprak analizi hizmetine ilişkin de bilgilendirme yapıldı. Tüzün, “Toprak tahlili ile ilgili daha önceden bilgilendirme yapmıştık. Bugün de tekrar uygulanmalı eğitimimizi yaptık. Civardaki bütün köyleri toprak tahlili ekiplerimiz dolaşmıştı. Şimdi onları tekrar hatırlattık, köylülere nasıl toprak analizi alınması gerektiğini tekrar anlatmış olduk. Köylerde ücretsiz olarak toprak analizlerimizi yaparak vatandaşımızın gübre kullanılmasını sağlamış olacağız. Toplantıda yapmış olduğumuz destekler hakkında kısa bilgiler de verdik. Özellikle şu anda açık olan gübre desteğine
başvurmaları konusunu tekrar hatırlatmış olduk. Şu anda ülkemizin en ucuz gübresi ve yüzde 50 hibe ile veriyoruz ondan faydalanmalarını özellikle istirham ettik” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir’e Teşekkür

Kırsal kesimlere vermiş olduğu desteklerden dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesine teşekkür eden Satılar Mahalle Muhtarı Fatih Akgül ise şunları söyledi:

“Köyümüzde daha önceden manda göletimiz vardı ama ufaktı. Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığına vermiş olduğumuz dilekçeler neticesinde göletimizi temizlettik ve büyüttük. Kırsal Hizmetler Daire Başkanımız Ahmet Başkan bugün köyümüze geldi, ziyaret etti. Yaklaşık 50 vatandaşımızla birlikte oturup toplantı yaptık. Sıkıntılarımızı dile getirdik. Sağ olsun bizlere bu konuda çok yardımcı oldular. Köyümüz buğday, tohum gibi desteklerden yararlandı. Faydalanmadığımız bir hizmet kalmadı, Allah razı olsun.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu