Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden İlk Yardım Tatbikatı


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden İlk Yardım Tatbikatı

ANKARA – BHA

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Başkentte insan odaklı uygulamalara imza atmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi ile Türk Kızılay İl Merkez Şubesi iş birliğiyle dünya genelindeki toplumları ilk yardımın önemi konusunda bilinçlendirmek ve eğitmek amacıyla Kızılay Metro İstasyonunda uygulamalı “İlk Yardım Tatbikatı” gerçekleştirildi.

“Dünya İlk Yardım Günü” nedeniyle düzenlenen tatbikatın birinci kısmında senaryo gereği vagonda kalp krizi geçiren vatandaşa müdahale edilirken ikinci kısmında ise turnikelerden geçiş yapan vatandaşın boğazına kaçan yiyecek parçasının çıkarılması için ilk yardım müdahalesinde bulunuldu.

“Amacımız İlk Yardımın Önemini Anlatmak”

Türk Kızılay’ı ile gerçekleştirilen ilk yardım tatbikatı ile ilgili açıklamada bulunan Sağlık İşleri Daire Başkanı Mustafa Ünsal, “Amacımız insanlara ilk yardımın önemini anlatmak ve farkındalık kazandırmak. Bu ilk yardımlarla insanın hayatını kurtarabiliyor ya da tedavi süresini kısaltabiliyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak biz de hem vatandaşlarımıza hem de personele ilk yardım eğitimleri veriyoruz. 2023 yılında 10 bin vatandaşa ilk yardım eğitimi, 2 bin kişiye de sertifikalı eğitim verdik. Mümkün olduğu kadar bu eğitimleri artırmak istiyoruz. Talep geldiğinde, talebi karşılamak için bütün imkânlarımızı kullanıyoruz. İlk yardım eğitimi alan vatandaş sayısının artmasını hedefliyoruz” açıklamasında bulundu.

Türk Kızılay Ankara İl Merkez Başkanı Mehmet Sılay da şunları söyledi:

“Her gün ilk yardım eğitimlerinin verilmesi lazım. Evimizde, iş yerlerinde ya da yalnızken ilk yardım gerektiren olaylar yaşanabilir. Küçük bilgiler ve manipülasyon eğitimleri hayat kurtarır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu