Bu eserlerin inşasında emeği geçen her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum


Erdoğan: Bu eserlerin inşasında emeği geçen her bir kardeşime şükranlarımı sunuyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet ve Su İşleri (DSİ) tarafından inşa edilen 369 tesisin toplu açılışına katıldı. Erdoğan, yaptığı konuşmada su verimliliği seferberliğine destek çağrısı yaptı.

“369 farklı tesisin tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum”

Açılışı gerçekleştirilen tesislerin ekonomiye katkısından söz eden Erdoğan, şu açıklamalarda bulundu:

“Açılış programımızla tek seferde toplam yatırım bedeli 53 milyar lirayı bulan projeleri resmen hizmete alıyoruz. Aralarında baraj, içme suyu, sulama, toplulaştırma, atık su ve taşkın koruma tesislerinin yer aldığı 369 farklı tesisin 66 ilimizde yaşayan vatandaşlarımızla birlikte tüm milletimize hayırlı olmasını diliyorum.

Açılışını yaptığımız eserlerimiz içinde özellikle üç tanesi ön plana çıkıyor. Temelden yüksekliği 135 metre olan Mersin Pamukluk Barajıyla toplam 282 milyon metreküp su toplanacak. Projemiz Mersin’in uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılama yanında yıllık 182 bin dekar araziyi suyla buluşturacak. Ayrıca üreticiyi senelik 174 milyon kilowatt saat hidroelektrik enerjiyle ekonomiye bir milyar 920 milyon lira katkı yapacak.

Bir diğer önemli projemiz 541 milyon lira yatırım tutarına ve beş milyon metreküp su depolama kapasitesine sahip Antalya Kapıçay Barajıdır. Hem yıllık beş milyon kilowatt saat elektrik üretecek hem de 18 bin700 dekar araziyi  sulayacak bu tesisin ekonomiye katkısı 350 milyon kirayı buluyor.

Toplam 457 milyon liralık yatırım rakamıyla hayata geçirdiğimiz Kocaeli İhsaniye Barajımızla ilçemize yıllık 16 milyon metreküp içme suyu temin edeceğiz. ”

“Türkiye’nin boşa harcanacak bir damla dahi suyu yoktur”

Vatandaşlara su tasarrufu çağrısında bulunan Erdoğan, “Türkiye’nin boşa harcanacak bir damla dahi suyu yoktur. Hele hele su kaynaklarımızı kirletmek, ihanete eş değer bir gaflet halidir. Buradan 85 milyonun her ferdini ‘Bir damla da sen ol’ parolasıyla yürüttüğümüz su verimliliği seferberliğimize destek olmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu