Gelibolu Kömür Limanın Halka Açılması İçin Kampanya Başlatıldı


Gelibolu Kömür Limanın Halka Açılması İçin Kampanya Başlatıldı

DOĞAN ZELOVA -(BHA)

Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki Gelibolu Sağlık Turizm Kültür Sanat Derneği tarafından, Gelibolu Kömür Limanı’nın halka açılması için Hamzakoy sahili örnek gösterilerek,  “Sahillerimizi Geri İstiyoruz” kampanyası başlatıldı.

İki yıl önce sivil toplum çalışmalarında yer alan gönüllü kişilerin bir araya gelerek kurdukları Gelibolu Sağlık Turizm Kültür Sanat Derneği yaptıkları çalışmalara bir yenisini daha ekleyerek şimdide işletmelere verilen, ancak gerektiği gibi işletilemediği gibi halkada tamamen kapatılan Kömür limanı için kampanya başlattılar.

Gelibolu’da pek çok etkinliğe imza atmış, Afet Platformu kurucularından olan ve  Sağlık Turizm Kültür Sanat Derneği başkanı Betül Foça dernek olarak Gelibolu kaymakamlığına ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMERE) gerekli dilekçelerini vererek,  başlattıkları kampanya için şu bilgileri verdi.“Gelibolu Kömür limanı ve halkın malı olan sahilleri gerektiği gibi işletmeyen ve  halktan denetimsiz ücret alan işletmecilerden geri alınması için kampanya başlattık. Dalış turizmi olarak sayılı bir konumda bulunan  Saroz’un cennet koylarından biri olan Gelibolu Kömür Limanının denetimsizlik ve ilgisizlik nedeniyle bugünkü bakımsız köhne halinden ve doğru düzgün hizmet veremeyen işletmelerin elinden kurtarılarak, halkın kullanımına açık temiz, bakımlı bir plaj ve kamp karavan alanı olarak düzenlenmesi, bölgenin dalış merkezi olarak tanıtımının yapılarak ilçemiz turizmine kazandırılması için Gelibolu Sağlık Turizm Kültür Sanat Derneği olarak Kömür Limanı’nın kurtarılmasını istiyoruz. Bunun en güzel örneği de, ücretsiz ve halka tamamen açık olan Gelibolu Hamzakoy  plajıdır. Bu güzel ve eşsiz Kömür limanının da, köy muhtarlığının işletimine verilmesini yada kaymakamlığın denetiminde olması daha yararlı olacağı kanaatindeyiz. Bu tespitimizin de doğruluğu  bize verilen destekten anlaşılmaktadır. Bu konuda vatandaşlarımızın bize destekleri için CİMERE yazmalarını ve kampanyamıza daha çok katılımın olmasını istiyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu