Prof. Zafer Şahin’e prestijli davet

Prof. Zafer Şahin’e prestijli davet

Ankara Kent Konseyi (AKK) Başkan Vekili Prof. Savaş Zafer Şahin, ‘Uluslararası Yurttaş Katılımında En İyi Uygulama Ödülü Jürisi’nde yer aldı.

Bu yıl, ilk defa Türkiye’yi temsilen Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ödül Jürisine davet edildi.

Türkiye’den yapılan başvurular herhangi bir ödül alamadı ancak Jüri’de ülkemizin Prof. Şahin ile temsil edilmiş olması büyük bir prestij olarak değerlendiriliyor.

2001 YILINDA KURULAN BİR AĞ…

Konuyla ilgili olarak yapılan bilgilendirme paylaşımında şu görüşlere yer verildi:

Katılımcı demokrasi alanında verilen en etkili uluslararası ödüllerin başında ‘Yurttaş katılımında En İyi Uygulama Ödülü’ gelmektedir. Ödül, Avrupa Komisyonu ve Dünya Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler (UCLG) tarafından oluşturulan Uluslararası Katılımcı Demokrasi Gözlemevi (IOPD) tarafından her yıl verilmektedir.

IOPD, yerel düzeydeki katılımcı demokrasi deneyimlerini öğrenmek, karşılıklı iş birliği yapmak ve uygulamak isteyen tüm şehirlere, kuruluşlara ve araştırma merkezlerine açık uluslararası bir ağ olarak 2001 yılında kurulmuştur.

ÖDÜL İÇİN ÖNEMLİ KRİTERLER VAR

Ödül, katılımcı demokrasi hakkında bilgi edinmek, izlenimlerini paylaşmak ve yerel ölçekte katılımcı demokrasi deneyimleri uygulamak isteyen dernekler, örgütler ve araştırma merkezleriyle birlikte dünyanın dört bir yanındaki tüm kentlere ve yerel yönetimlere açıktır. Ödülün amacı, yerel yönetimler tarafından katılımcı demokrasi alanında uygulanan yenilikçi deneyimlerin tanınmasını sağlamaktır ve 2023 yılında 17. kez verilmiştir.

Ödül için aşamalı bir değerlendirme yapılmaktadır. İlk aşamada kentlerin adaylık başvuruları şekil açısından değerlendirilmekte, daha sonra da başvurular dijital bir platformda yayımlanarak halk oylamasına açılmaktadır. En çok yorum ve oy alan adayların belli bir kısmı daha sonra uluslararası seçkin bir jüri tarafından değerlendirilmektedir.

Yerel yönetimler, kentleşme ve şehircilik alanlarında uluslararası tanınmış akademisyen, kanaat önderi ve sivil toplum temsilcilerinden oluşan jüri yenilikçilik düzeyi, tekrarlanabilirlik, gerçekleştirilebilirlik, katılımcılık, hesap verilebilirlik ve özgünlük ölçütleriyle ödül alan kentleri belirlemektedir. Ödül alanlar IOPD yıllık konferansı sırasında açıklandı.

Bugüne kadar daha önce Türkiye’den de ödül alan belediyeler bulunmaktadır. En son olarak 2021 yılında Ankara Kent Konseyi Türkiye’den katılımcı demokrasi alanında ödüle layık görülen ilk kent konseyi oldu.

TÜRKİYE’Yİ TEMSİLEN DAVET EDİLDİ

Bu yıl, ilk defa Türkiye’yi temsilen Ankara Kent Konseyi Başkan Vekili Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ödül jürisine davet edildi. Jüride ayrıca, Arjantin, Brezilya, Güney Afrika, Meksika, İngiltere’den, ayrıca OECD ve UCLG’den temsilciler bulundu.

Ödüle 5 kıtadan, Arjantin, Avusturya, Belize, Benin, Brezilya, Kanada, Şili, Kolombiya, Fildişi Sahili, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, Fransa, Guatemala, İran, İtalya, Ürdün, Kenya, Fas, Meksika, Nijer, Peru, Filipinler, Portekiz, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Senegal, İspanya, İsveç, İsviçre, Çad, Togo, Türkiye, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Zambiya’nın farklı ölçeklerdeki kentlerinden toplam 147 başvuru oldu.

Jüri bu başvurular arasından ‘Avrupa’ya gelen göçmenlere karşı insani bir katılımı örgütlediği için’ Fransa’dan Rennes şehrine ödülü vermeyi uygun bulmuştur. Ayrıca, Kolombiya’danTitibirí, Brezilya’dan Fortaleza, Arjantin’den Rosario, Kongo’dan Goma ve Filipinlerden Lipa şehirlerine mansiyon verilmiştir.

Türkiye’den başvurular herhangi bir ödül alamamış olsa da Jüri’de Türkiye’nin Prof. Dr. Savaş Zafer Şahin ile temsil edilmiş olması büyük bir prestij olarak kabul edilmiştir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu